Personalileidja jagab tööotsingutel vaimse tervise toetamise nippe

Tänases maailmas, kus töö ja karjäär muutuvad järjest keerulisemaks, on vaimse tervise hoidmine eriti oluline – eriti siis, kui oled teel uue töö leidmiseks. Tööotsingud võivad olla stressirohked ja emotsionaalselt koormavad, kuid õnneks on olemas viise, kuidas end selles protsessis toetada ja tugevana hoida.

Seetõttu on mul hea meel tuua MaiWistiku blogisse teema, mis räägib vaimsest tervisest tööotsingutel. Kuna olen ise olnud osa tööotsingutest ja värbamisprotsessidest, tean hästi, kuidas keeruline võib olla säilitada positiivne meelestatus ja tasakaal. Erakordne rõõm on jagada personaliledja Laura Kassini kogemusi ja nippe vaimse tervise toetamiseks töökoha vahetamise ajal, mis on midagi, mida kõik tööotsijad peaksid teadma ja tähelepanu pöörama.

Loodan, et see külalispostitus inspireerib sind hoolitsema enda vaimse ja füüsilise heaolu eest ka pingelistel hetkedel.

Laura lugu ja kogemused

Alustasin töö kui sellisega juba väga noorelt, teismelisena suvevaheaegadel taskuraha teenides. Alustasin oma tõsiseltvõetavat karjääri H&M-is. Ettevõte kasvas Eestis välkkiirelt ning peagi liikusin ma Postimaja kauplusest edasi tugikontorisse. 

Kogesin vahetult seda, kuidas toetada suuri meeskondi kõrge tööjõuvoolavusega toime tulemisel; kuidas ehitada üles uut meeskonda täiesti nullist; mis on erinevate kultuuride huvitavad põrkumiskohad; kuidas edukalt kasvatada talente ettevõttesiseselt arenema; ning kuidas lasta talente käest bürokraatia ja liigpikkade käsuahelate tõttu… 

Üldiselt olin oma kogemusega siiski väga rahul ja võib-olla polnudki midagi parata, et ma 3+ aastaga oma rollist välja kasvasin. Selle aja jooksul sain erinevatel intervjuudel ja rühmavestlustel hinnata suurusjärgus 500 kandidaati, mis oli meeletult põnev kogemus. Liikudes edasi väikesesse Eesti kõrgtööde ettevõttesse, Skyproffi, sain kogeda hoopis teistsugust elu. 

Start-upilik suhtumine, hunt kriimsilma roll, pidevalt muutuvad ülesanded ja prioriteedid, huvitavalt süsteemne lähenemine protsessidele ning hoopis teisest maailmast pärit tiimikaaslased aitasid mul teha järgmise arenguhüppe. Mainimata ei saa jätta ka väga ettevõtlikku ja toetavat juhti, kelle julgustusel tegin ka enda esimesed sammud hobiäriga.

 

 

Kuidas sündis Personalileidja, on veel omaette pikem lugu. Antud teema kontekstis on aga oluline see, et tean väga hästi, mis tunne on kandideerida tööle ning istuda ka vastastoolil värbajana; mida tähendab olla 9-17 kontorirott; oskan suhestuda ka füüsilise töö tegijatega ning vabakutseliste hooajatöötajatega; ning ka ettevõtjatega, kuna täna olen ka ise ettevõtja ja juhi rollides.

10+ aastat värbamiskogemusi, lõpmatul hulgal läbitud kursusi ja enesearengu koolitusi, isiklikud kogemused erinevatest rollidest ja meeskondadest ning ka eraelulised õppetunnid on kõik aidanud mul aru saada värbamisprotsessi erinevate osapoolte väljakutsetest ja ootustest. Viimasel ajal on minu jaoks olnud kõige huvitavamad just vestlused tööotsijatega, kes on jaganud oma kõhklusi, hirme ja lootusi, olles tihtipeale ise täiesti teadmatuses oma unikaalsetest tugevustest tööturul ning sellest, kuidas neid esile tõsta.

Mõistsin, et minu “miks” on soov tuua välja inimeste ja ettevõtete peidetud potentsiaali, viies neid kokku justkui kosjasobitaja. Usun, et igaühe jaoks on olemas töökoht, mis aitab tal areneda parimaks versiooniks iseendast. Teisalt on töötajad iga ettevõtte suurim vara ning hoolikalt valitud inimesed aitavad ettevõtetel luua ja maailmale pakkuda tooteid ja teenuseid, mis teevad head ja loovad rõõmu.

 


Vaimset tervist puudutavad trendid maailmas ja Eestis

  • 48% Eesti töötajatest arvas, et tööst tulenevad terviseprobleemid mõjutavad nende igapäevategevusi
  • 41% naistest ja 34% meestest hindas Eestis oma töökeskkonda vaimset tervist kahjustavaks
  • 2021. aastal oli majanduslik kahju vähenenud töövõimest ja produktiivsusest (vaimse tervise muredest tingituna) umbes 350 miljonit € - ja see on ainult pisikese Eesti näitaja
  • Depressiooni ja ärevuse nahka läheb ülemaailmselt igal aastal umbes 12 miljardit tööpäeva ehk 50 miljoni aasta jagu tööaega
  • Maailmas elab vaimse tervise häirega IGA 8. INIMENE (kokku umbes 970 miljonit inimest)

(Allikas 1, Allikas 2, Allikas 3)

Miks see peaks sind huvitama? Sest meie kõigi enda teha on enda tervise hoidmine ja kaitsmine, isegi kui meid ümbritsev keskkond võib muresid võimendada ja soodustada. Tugev tervis ei ole mitte ainult hea meie enesetundele, sooritusvõimele, rahakotile ja suhetele, vaid ka karjäärile. 

Tööandjad on aina enam mures ja ärevil nende samade ülaltoodud trendide tõttu. Kuigi tööandjatel ei ole lubatud tervisenäitajate kohta küsida (AKI), ammugi siis juba nende alusel kedagi diskrimineerida, tehakse seda sellegipoolest. Seega on tugev tervis ka sinu suureks eeliseks tööturul.

 

 

Kuidas toetada enda tervist pingelistel perioodidel, näiteks töökoha vahetamisel?

CV koostamine, motivatsioonikirja kirjutamine, tööintervjuud ja pidev kandideerimine ilma ühegi vastuseta - kõik need tegevused on arusaadavalt üsnagi stressirohked. Seda enam, kui nende taga on ka majanduslik surve uut sissetulekuallikat leida. Kuigi ületöötamise kultus ja ärevus võivad tekitada tunde, et peame pidevalt ainult rügama ja jooksma, tuleks pingelisel ajal just rohkem aega maha võtta, et tegutseda targemalt.

Minu soovitused põhinevad muu hulgas erinevatel konsultatsiooniklientide jagamistel, minu enda kogemustel ning erinevatel loetud artiklitel. 

  1. Hea uni on kõige alus. Tee, mida iganes sa pead tegema, et kindlustada endale piisavas koguses sügavat und. Jahe tuba, lavendliõli, ekraanivabad õhtud, kõrvatropid ja silmaklapid - me kõik teame neid klassikalisi nõuandeid. Leia see, mis toimib sinu jaoks. Ära mitte kunagi alahinda une olulisust sinu tervisele ning ka aju sooritusvõimele ja loomingulisusele.
  2. Liikumine aitab rohkem, kui arvad. Mina ise olen loomult väga laisk inimene, kuid päevad läbi arvuti taga töötades ihkan isegi mina vahel trenni teha. Nali naljaks, sarnaselt magamisele on füüsiline aktiivsus olulisem, kui me kipume arvama. Keha liigutades vabastame ka oma emotsioone, sealhulgas ärevust, ning tuleme uute ideede peale.
  3. Kontakt loodusega aitab kiiremini lahendusi leida. Värskes õhus jalutamine, taimed ja lilled, loomadega mängimine, päikese, kuu ja tähtede imetlemine ning isegi lumememme ehitamine - kõik need tegevused haaravad sind hetkeks endasse. Nii saab sinu alateadvus sind kimbutava probleemi kallal edasi töötada ilma otsese surve ja pingeta. 
  4. Poputa ennast ja tunnusta end iga väikese võidu eest. Kuum vann, aroomiõlid, küünlad, luksuslik maiustus, massaaž või väike kingitus iseendale - mis iganes see on, mis sul silma särama paneb ning enesearmastust aitab kasvatada, tee seda! Enesekindlus ja enesearmastus on ühed olulisemad komponendid edu saavutamiseks ükskõik milles, ning aitavad sul teha ka tervise jaoks paremaid valikuid. Keskendu enda edusammudele ning tegutse oma puudujääkide kallal, aga ära materda end nende pärast maha.
  5. Loo mikroharjumusi, mis aitavad sul näha enda tugevusi ning unikaalseid omadusi. Mind on näiteks aidanud väike harjumus kirjutada igal õhtul üles 3 väikest asja, mille eest ma ennast tahan tunnustada. Nii vaigistan korraks sisemise kriitiku enda sees ja madalseisu korral saan end eelmisi kirjeid lugedes kiirelt jalule tagasi turgutada. Tööotsingu kontekstis on kõvasti abiks see, kui kogud ajapikku kirjalikult kokku kõiki oma tööalaseid saavutusi, eriti koos numbrite ja näidetega. 
  6. Õpi kuulama enda keha. Tunne ära need hetked, kus oled murdumise äärel ning pead tagasi tõmbama. Õpi tundma ära oma kõhutunde signaale selle kohta, kui miski on sulle huvitav ja elevust tekitav (kuid mida aju tahab ümber ristida ohtlikuks või mõttetuks). Samuti treeni end mõistma seda, kui miski on sulle justkui seletamatult vastumeelne - ning sellest asjast või inimesest eemalduma

"Põhjuseta väsimus ennustab haigust."
-- Hippokrates

 

Tööle kandideerimise nõuanded edukaks töökoha vahetuseks

  1. Vormista endale üks nn ema-CV ning lühemad versioonid iga erineva töökoha jaoks. Ema-CV-sse saad kirja panna kõik võimalikud täiendkoolitused, töökogemused jne, kuid erinevate ametikohtade kontekstis võiks ilmselt teksti muuta lühemaks ja konkreetsemaks vastavalt sellele, mis iga tööandjat rohkem huvitab. 
  2. Keskendu rohkem oma saavutustele ja tulemustele, vähem tegevustele ja kogemustele. Tööandjat huvitab rohkem see, mida sa suudad tema heaks saavutada ja mis tulemusi toota, mitte see, mida sa igapäevaselt teinud oled.
  3. Lähene mitmekülgselt oma enesekindluse tõstmisele igas eluvaldkonnas. Riietu kenasti, leia viise rohkem naermiseks ja naeratamiseks, tee endale ja teistele komplimente, ümbritse end toetavate inimestega ning liiguta end igapäevaselt.
  4. Karjäärinõustamine või tööintervjuu ettevalmistus koos professionaaliga võivad olla suureks abiks, eriti, kui oled tegemas karjääripööret või ei ole väga ammu pidanud kuhugi tööle kandideerima. Töökoha valimine, CV parandamine ja tööintervjuudel enda esindamine on palju lihtsamad, kui tead, mida teha, öelda ja küsida.

Siit veebilehelt saad lugeda rohkem kandidaadi konsultatsiooni kohta ning soovi korral tellida endale tasuta meelespea 5 asja kohta, mida öelda ja mitte öelda tööintervjuul.






Jäta kommentaar

Pane tähele, et kommentaarid tuleb enne avaldamist moderaatori poolt heaks kiita.