Angervaks on armastuse taim

Angervaks (Filipendula ulmaria) on tuntud kui niitude kuninganna. Ta kasvab niiskes keskkonnas ja soistel aladel ning jõekallastel. Õitseb suvel, juunis-juulis. Tegemist on aromaatse taimega, milles on palju eeterlikke õlisid. See omakorda annab juurde tugeva ja meeldiva lõhna. 

Keldid kasutasid seda õrna lille armastuse, rahu ja õnne ligimeelitamiseks ning taim oli eriti populaarne armuloitsudes ja -jookides. Arvati, et selle lille lisamine pruudikimpu toob pruudile rõõmu ja õnnistust!

Lisaks kasutati keskajal õietolmu mõdu maitsestamiseks ja seda lisatakse tänapäevalgi mõnele joogile.

1838. aastal tootis Itaalia professor Rafaele Piria Angervaksa õienuppudest salitsüülhapet. 1897. aastal sünteesis Saksamaa ravimifirmas Bayer töötav Felix Hoffmann salitsiini, tuginedes taimele, sest seda talus mao limaskest paremini. Bayer nimetas uut avastust aspiriiniks, mis tuletati taime vanast botaanilisest nimest: Spiraea ulmaria. See omakorda andis meile olulise ravimi, mida kasutatakse siiani laialdaselt.

 

angervaks

 

Taim on looduslik aspiriin ja vähendab kehas valu ja põletikku. Sisaldab märkimisväärses koguses parkaineid ja on hea abiline peavalu leevenduseks. Angervaks on ka naistetaim ehk toetab naiste hädade leevendamist.

Holistilises meditsiinis on seda kasutatud kõrvetiste, maohaavandite, nohu, liigesevalu, artriidi ja podagra raviks. Manustatakse ka diureetikuna, et suurendada uriini eritumist neeru- või põieinfektsioonidega inimestel.

Energeetiliselt toetab taim intuitsiooni usaldamist.

Angervaks ja põletik

Üks angervaksa enim uuritud kasutusviise on selle roll põletiku vähendamisel ja põletikuliste seisundite ravimisel. Närilistel tehtud uuringud on näidanud, et ravimtaim võib pärssida põletikulise protsessi teatud etappe, vähendada põletikulisi veremarkereid ja vähendada põletikuga seotud valule reageerimise tugevnemist.

Probleemne nahk

Angervaks leevendab põletikulist nahka, aknet, päikesekahjustusi ja pigmendilaike, sest sisaldab salitsüülhapet ja tanniine. Salitsüülhapet kasutatakse kosmeetikatoodetes sageli koorimise soodustamiseks. 

Lisaks on angervaksal põletikuvastane ja antioksüdatiivne toime. Herbazeni tootevalikust leiad taime Clensik meigieemaldusõlist ja Happik näopalsamist.

Angervaks ja seedeprobleemid

Juba 1652. aastal kirjutas inglise arst Nicholas Culpeper taime terapeutilisest mõjust maole. Seedimise toetajana on Angervaksa ürti raske võita. See rahustab ja kaitseb seedetrakti ja maolimaskesta, vähendades samal ajal happesust.

Uuringud on leidnud, et taim võib soodustada ka krooniliste haavandite paranemist ja takistada kahjustuste teket maos. Teda kasutatakse kõrvetiste, ülihappesuse, gastriidi ja maohaavandite ravis. Taime õrn kootav toime on kasulik kõhulahtisuse raviks, eriti lastel.

Mida peaks jälgima?

Kasuta ettevaatlikult, kui tarvitad regulaarselt aspiriini või sul on aspiriiniallergia või salitsülaatide suhtes tundlikkus, kuna taim sisaldab aspiriini aktiivset komponenti salitsüülhapet.

Angervaks parandab haavu, soodustab higistamist ja alandab palavikku.

 

angervaksasiirup

 

Kuidas teha üks mõnus tee või angervaksasiirup

Tervist toetav angervaksatee:

  • Sega 1-2 tl kuivatatud ürti 1 tassi keeva veega.
  • Lase segul umbes 15 minutit tõmmata.

Mahe angervaksasiirup:

  • 15 suurt angervaksaõisikut
  • 12 spl vett
  • 12 spl suhkrut

Pane vesi ja suhkur potti ja oota suhkru sulamist. Lisa angervaks ja kuumuta keemiseni (kuniks näed esimesi pisikesi mullikesi), seejärel lase seista üks ööpäev ja kurna pudelisse. Kasuta 2 spl klaasi kohta, lahjenda vee ja purustatud jääga. Võid lisada ka sidruniviilu. Seda on kõige parem hoiustada külmkapis.

 

Jäta kommentaar

Pane tähele, et kommentaarid tuleb enne avaldamist moderaatori poolt heaks kiita.